Měsíc knihy: objevování světa ilustrátorů

Dne 19. března na 1. stupni naší školy proběhl projektový den zaměřený na počest českých ilustrátorů dětských knih. V tento den se naše škola proměnila v centrum tvůrčího projevu. Projektový den byl plný interaktivních aktivit, které zapojily naše žáky do fascinujícího světa ilustrace.

Dne 19. března na 1. stupni naší školy proběhl projektový den zaměřený na počest českých ilustrátorů dětských knih. V tento den se naše škola proměnila v centrum tvůrčího projevu. Projektový den byl plný interaktivních aktivit, které zapojily naše žáky do fascinujícího světa ilustrace.

Žáci naší školy se připojili k různým aktivitám, které nabídly inspiraci a hlubší porozumění práci českých ilustrátorů. Skrze prezentace a diskuse byly představeny životy a díla významných ilustrátorů jako je Josef Lada, Helena Zmatlíková, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana, Ondřej Sekora, Jiří Trnka a Adolf Born. Prostor byl také věnován analýze jejich technik a stylů, aby žáci lépe porozuměli jejich tvůrčímu procesu.

Projektový den nabídl také řadu praktických dílen, kde žáci mohli sami vyzkoušet své ilustrátorské dovednosti. Pod vedením paní učitelek se žáci ponořili do světa ilustrace a experimentovali s různými technikami a médii.

Prvňáčci a druháčci se sešli ve školním čtenářském koutku, aby naslouchali pohádkám z klasických dětských knih. Děkujeme bývalým kolegyním Aleně Nazarčíkové a Aleně Šustrové, které kdysi stály u tabule, teď zaujaly místo u knih. Krtek a Kocour Modroočko – to byly hlavní postavy, které se včera roztančily v představách našich nejmenších žáků. Prostřednictvím jednoduchých, avšak překrásných příběhů, které nesou poselství o přátelství, dobrodružství a odvaze, se malí posluchači ponořili do světa fantazie.

Mladší žáci si také prošli venkovní bojovkou, ve které plnili úkoly spojené s Honzíkovou cestou. Starší žáci pracovali s tablety. Vydali se na lov do atria školy, kde hledali ukryté QR kódy. Luštěním těchto kódů objevovali známé ilustrace a jejich tvůrce. Naši žáci si vyrobili vlastní záložky s motivy jejich oblíbených knih. Dále se zapojili do interaktivních kvízů, kde se dozvídali zajímavosti o životech a dílech českých ilustrátorů. Pro ty, kteří měli chuť na trochu výzvy, byly připraveny matematické tajenky spojené s ilustrační tematikou. Žáci si mohli vyzkoušet své logické myšlení a zároveň si užívat zábavy.

V prostorách 1. stupně vznikly nádherné výstavy jednotlivých děl. Jedním z vrcholů projektového dne bylo vystavení prací žáků a jejich interpretace práce českých ilustrátorů. Díla, která vznikla během dne, byla vystavena ve vestibulu školy, kde každý mohl obdivovat rozmanitost a originalitu ilustrací.

Projektový den věnovaný českým ilustrátorům dětských knih nejenom oslavil jejich práci, ale také podpořil tvůrčího ducha našich žáků. Byl to den plný inspirace, kreativity a radosti ze sdílení umění, které nám všem otevírá oči pro krásu a důležitost ilustrace v dětských knihách.

Mgr. Michaela Šachová

Datum vložení: 20. 3. 2024 9:11